VU Konfucijaus institutas, kaip ir kiekvieną rudenį, kviečia į viešų paskaitų ciklą „Kinų menas: tarp praeities ir dabarties, Kinijos ir Vakarų“, kuriame Doc. Loreta Poškaitė atskleis pagrindinius kinų meno skirtumus nuo Vakarų meno tradicijų ir kartu bandysime atsakyti į klausimus: kaip įvairiuose kinų menuose pasireiškia erdvės ir laiko suvokimo savitumas? Kodėl kinų meno istorija negali būti periodizuojama pagal Vakarų meno istorijos modelį? Koks buvo ir kaip keitėsi kinų menų santykis su tradicija ir Vakarų menu? Kokią įtaką kinų menams turėjo politika ir filosofija?
Kinų menas tapo viena svarbiausių sričių, kuri jau nuo XVIII a. domino vakariečius ir ilgainiui prisidėjo prie Kinijos įvaizdžio romantizavimo bei idealizavimo Vakaruose. O šiandien jis yra vienas paklausiausių pasaulinėje meno rinkoje. Todėl šio paskaitų ciklo tikslas – pristatyti įvairius geriausiai Kinijos kultūros savitumą atstovaujančius menus iš įvairių perspektyvų ir parodyti istorinę jų raidą, o taip pat socialinį, politinį bei filosofinį kontekstą.
Programa:
Lapkričio 6 d. „Kinų meno ypatumai ir jo recepcija Vakaruose“
Lapkričio 6 d. vykusioje paskaitoje „Kinų meno ypatumai ir jo recepcija Vakaruose“ docentė Loreta Poškaitė pristatė kinų meno žanrinio skirstymo ypatumus, pasakojo apie kinų požiūri į meną nuo seniausių laikų iki šių dienų, apie kinų meno recepciją Vakaruose, pradedant XVIII a. chinoiserie, vėliau susiformavusiu vakariečių susižavėjimu kinų tapyba ir baigiant XX a. 9-10 dešimtmečio avangardinio meno išpopuliarėjimu.
Lapkričio 20 d. „Kaligrafija: nuo tradicijos iki modernizmo“
Lapkričio 20 d. buvo išnagrinėtos pagrindinės kinų kaligrafijos vystymosi kryptys bei pristatyti įvairių kaligrafijos stilių ypatumai, būdingi žymiausiems kaligrafams, tokiems kaip Wang Xizhi, "pamišusiam vienuoliui" Huaisu, neortodoksalios krypties atstovui Su Dongpo, neoklasikui Mi Fu ir kitiems. Be to, buvo paliesta šiuolaikinio kaligrafijos meno temą, aptarti skandalingi, postmodernizmo įtakoti kūriniai bei kaligrafijos reikšmė šiandieninėje visuomenėje.
Gruodžio 4 d. „Tradicinės kinų tapybos mokyklos ir žanrai“
Gruodžio 4 d. paskaitos metu buvo išskirti kinų tapybos klasifikavimo būdai, pagrindiniai žanrai, jų ypatumai bei reikšmės kaita įvariais ankstyvosios imperinės Kinijos istorijos laikotarpiais. Taip pat buvo pristatyti ryškiausi žanrų atstovai, jų tapymo technikos, intelektualinio ir kultūrinio gyvenimo kontekstas. Nors buvo nagrinėjami taip vadinamų "Šiaurės" ir "Pietų" mokyklų skirtumai, svarbu pabrėžti, kad mokyklų atskyrimas yra simboliškas ir neturi būti suabsoliutintas.
Gruodžio 18 d. „Kinų tapyba vėlyvosios imperijos laikotarpiu“
Paskutinės 2019-ųjų metų paskaitos "Kinų tapyba vėlyvosios imperijos laikotarpiu" metu įsitikinome, kad šis žanras nuostabus įvairiais Kinijos gyvavimo laikotarpiais. Buvo pristatyta kaip valdant skirtingoms dinastijoms, skleidėsi saviti tapybos stiliai ir asmenybės.
Sausio 8 d. „Kinų sodo menas“
Sausio 8 d. paskaitoje "Kinų sodo menas" sužinojome kokie yra būtini kiniško sodo elementai, kokiais estetikos principais jie pasižymi, kuo skiriasi nuo japoniško bei vakarietiško stiliaus ir kokį vaidmenį kiniškame sode užima poezija. Belieka tokį sodą įkurdinti šalia savęs ir paklausti "su kuo galėčiau sėdėti?". Pasak, doc. L. Poškaitės į šį klausimą jums atsakytų tik kinas, kurio mintyse poeto Su Shi 蘇軾atsakymas: "Su mėnuliu, gaivinančiu vėjeliu ir savimi..."
Sausio 22 d. „Kinų architektūra“
Sausio 22 d. vyko paskaita „Kinų menas“. Paskaitos apie kinų architektūrą metu, sužinojome pagrindinius kinų architektūros principus, palyginome su Vakarų architektūrinėmis tradicijomis bei susipažinome su statiniais nuo seniausių laikų iki moderno. Ir visgi, po šios paskaitos pasitvirtino doc. L. Poškaitės mintis, jog kinų architektūrą galima apibūdinti, kaip vienybę įvairovėje.
Vasario 5 d. „Kinų muzika: nuo cinio iki roko“
Vasario 19 d. „Modernusis ir avangardinis kinų menas“
Paskaitos vyks trečiadieniais, 18:30 val., VU Konfucijaus institute, M. K. Čiurlionio g. 21, II pastate (VU Geomokslų instituto kiemelyje), Didžiojoje Konfucijaus auditorijoje. Įėjimas laisvas.
Daugiau informacijos