Praktinės dirbtuvės: kinų kaligrafijos ir tatuiruočių meno sintezė / Gegužės 30 d.
Ar esate pasiruošę leistis į užburiančią kelionę, kurioje patirsite dviejų nesenstančių meno formų - kinų kaligrafijos ir tatuiruočių meno - derinį!
GEGUŽĖS 30 d., ketvirtadienį, 18:00 val. kviečiame į paskutines šiais mokslo metais kaligrafijos dirbtuves, kuriose:
- Susipažinsite su kinų kaligrafija ir tyrinėdami jos turtingą istoriją, įvairius stilius ir gilią kultūrinę reikšmę, sužinosite, kas tai bei kokios atsiradimo ištakos.
- Išsiaiškinsite, kokia kaligrafijos vieta Kinijos meno kontekste ir kodėl ši veikla kartais vadinami gydančia terapija.
- Atrasite žavų, per amžių amžius persipynusį ryšį tarp tradicinio kinų kaligrafijos meno ir tatuiruočių praktikos. Juk istoriškai kinų tatuiruotės simbolizavo socialinį statusą, religinius įsitikinimus ar priklausymą slaptoms draugijoms, dažnai jose buvo vaizduojami sudėtingi kaligrafijos įkvėpti ženklai ir simboliai.
- Sužinosite, kaip šiuolaikiniai tatuiruočių meistrai į savo dizainą kūrybiškai įtraukia kaligrafijos elementus, derindami senovinę estetiką su šiuolaikine išraiška.
- Išlaisvinsite savo kūrybiškumą eksperimentuodami su teptuko potėpiais ir tušu, tyrinėdami kaligrafiją ir kaip šias linijas galima pritaikyti kuriant nuostabius tatuiruočių dizainus, atspindinčius individualumą ir kultūrinius simbolius.
- Sukursite kaligrafiškai prasmingą kinišką hieroglifą.
Dalyvaukite praktiniame užsiėmime, kurį ves Dalia Vaičiuškienė – Vilniaus dailės akademijos ir Vilniaus universiteto sinologijos absolventė, meno ir kaligrafijos ekspertė.
Čia išmoksite pagrindinių kinų kaligrafijos technikų bei sužinosite kaip visa tai galima pritaikyti tatuiruočių mene.
Prisijunkite ir leiskitės į nepamirštamą kūrybiškumo, kultūros ir meistriškumo potyrį. Nesvarbu, ar esate tatuiruočių meistras, norintis praplėsti savo meninį akiratį, ar kaligrafijos mėgėjas, ieškantis naujo įkvėpimo, šis renginys žada įkvėpti ir pradžiuginti.
Norėdami užsitikrinti savo vietą registruokitės jau dabar https://bit.ly/3VBDHnG
Susitikime ir kartu atraskime kinų meną!
Vieta
Lauksime jūsų gegužės 30 d. 18:00 val., adresu M. K. Čiurlionio g. 21, vidiniame kieme, aud. Nr. 206 (trumpas vaizdo klipas kaip mus rasti https://youtube.com/shorts/YLx4ba1-SUA?feature=share)
Apie kinų kaligrafiją
Kinų kaligrafija (shūfa书法 ) tai dailyraščio, gražaus rašymo menas – autentiška Kinijos meno forma. Kaligrafija, pažodžiui verčiama kaip „rašymo kelias“, yra viena iš keturių tradicinių meno rūšių Kinijoje, įskaitant tapybos meną (畫 huà), grojimą styginiu instrumentu (琴 qín) ir gebėjimą žaisti tradicinėmis šaškėmis (棋 qí).
Kaligrafijos atsiradimo istorija yra ypatingai plati ir turtinga, kadangi kinų kalbos raštas pradėjo plėtotis prieš 3000 metų. Patys pirmieji kinų užrašai naudoti apeigoms ir vadinami jiǎgǔwén 甲骨文, išraižyti ant nefrito lakštų, galvijų kaulų ar vėžlio kiautų. Ankstyvieji hieroglifai atrodė griežti ir tiesūs, kadangi tuo metu nebuvo priemonių, kurios leistų padaryti lenktą liniją. Tačiau vėliau raštas ant molio ir bronzos vis dažniau įgaudavo apvalesnę formą.
Pagrindiniai kaligrafijos stiliai
Standartizavus kinų raštą, atsirado antspaudų rašyba Zhuànshū 篆書, kurios hieroglifai buvo simetriški, viršutinė jų dalis buvo siauresnė ir platėjanti į apačią. Tačiau rašymo procesas buvo labai lėtas, todėl ši rašyba buvo nepraktiška.
Han 漢 dinastijos laikotarpiu dėmesio centre buvo kanceliarinis rašymo stilius Lìshū 隸書, kuris padarė svarbų pokytį kinų kaligrafijoje – užbaigė archainio stiliaus kinų rašmenis ir pakeitė į paprastesnius, kadangi Lìshū stilius yra aiškesnis bei greitai užrašomas. Laikui bėgant, kinų raštas nuolat keitėsi ir paprastėjo.
Kitas rašymo stilius – standartizuotas Kǎishū 楷書 stilius, kuris pakeitė Lìshū ir buvo pritaikytas kasdieniam oficialiam naudojimui. Ši rašto forma naudojama ir šiais laikais.
Pats populiariausias kaligrafijos rašymo stilius – Xíngshū 行書– pusiau kursyvinis, dar vadinamas „bėgančios rankos“ stiliumi yra šiek tiek laisvesnis negu standartinis Kǎishū rašymo būdas, pasižymintis abstraktumu ir didesne laisve kūrybai, yra daug patogesnis ir greitesnis.
Cǎoshū 草書 – kursyvas arba dar vadinama „žolių“ rašysena, pasižymi tuo, jog rašant hieroglifus teptukas yra beveik neatkeliamas nuo popieriaus, hieroglifai gali susilieti vienas su kitu – tai itin laisva stilistika leidžianti įvairias alternatyvias variacijas.
Šie trys paskutiniai stiliai kartais yra sugretinami su žmogaus judėsiu: Kǎishū – stovintis žmogus, Xíngshū – einantis žmogus, Cǎoshū – bėgantis žmogus.
Kaligrafijos priemonės
Kaligrafijos procese ypatinga svarba yra teikiama specialiems įrankiams, dar vadinamiems “keturiomis brangenybėmis“: teptukas (筆 bĭ), tušas (墨 mò), popierius (紙 zhĭ) ir tušo akmuo (硯 yàn).