Sidebar

Kinų arbatos gėrimo ceremonija 茶道 (chádào) – tai tūkstantmečius gyvuojanti kultūrinė praktika, skatinanti sąmoningumą ir harmoniją.

Legendinė arbatos kilmė Kinijoje yra siejama su imperatoriumi Shennong 神农 (Shénnóng) – mitine asmenybe ir senovės žolininku. Pasak legendos, apie 2700 m. pr. m. e. imperatoriui Shennong į verdantį vandenį atsitiktinai įkrito arbatos lapelis, ir taip netikėtai buvo išvirtas pirmasis arbatos puodelis.

Tang dinastija 唐朝 (Tángcháo) (618-907 m.) buvo svarbiausias arbatos kultūros vystymosi laikotarpis. Tuo metu arbata išplito Kinijoje ir įgavo kultūrinę bei socialinę reikšmę. Garsus Tang poetas Lu Yu 陆羽 (Lù Yǔ) parašė  „Arbatos kanoną" 茶经 (Chájīng), kuri buvo pirmoji knyga, išsamiai aprašanti arbatą, jos rūšis, auginimo metodus ir ruošimo būdus. Šis veikalas Kinijoje suformavo ir išgarsino kinų arbatos kultūrą.

Arbatos gėrimo ceremonija yra glaudžiai susijusi su kinų filosofija, religija ir kolektyviniu mąstymu. O pati arbata išsiskiria įvairiu skoniu ir nauda sveikatai.  Arbata Kinijoje yra skirstoma į šias rūšis:

  • žaliąją 绿茶 (lǜchá)
  • juodąją 红茶 (hóngchá)
  • ulongą 乌龙茶 (wūlóng chá)
  • baltąją 白茶 (báichá) 
  • puero 普洱茶 (pǔ'ěr chá) 

Kiekvienai rūšiai būdingos savitos ypatybės, kurias lemia arbatos apdorojimo metodai ir arbatmedžių auginimo specifika.

Skirtingos arbatos rūšys reikalauja atitinkamos priežiūros įvairiais metų laikais. Arbatos derliaus 茶叶收获 (cháyè shōuhuò) nuėmimo sezonas paprastai prasideda kovo mėnesį, o vėliausiai baigiasi lapkričio mėnesį. Ankstyvą pavasarį arbatos derlius nėra didelis, tačiau dažnai reikalauja daugiausiai dėmesio. Šiuo metu skinami jauni žaliosios ir baltosios arbatų lapeliai, kurių pumpurai po žiemos turi saldžiausią skonį. Derliaus nuėmimo laikas yra vienas iš pagrindinių faktorių, kuris nulemia arbatos skonį ir kokybę.

Kinų arbata ir jos gėrimo ceremonija – tai pojūčių kelionė per istoriją, kultūrą ir gamtą, suteikianti gilias žinias apie kinų kultūrą.

Visus, kurie domisi kiniška arbata ir nori giliau pažinti šią unikalią tradiciją bei išbandyti skirtingų arbatų skonius, kviečiame dalyvauti mūsų instituto organizuojamose arbatos gėrimo ceremonijose arba degustacijose.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos