Naujas semestras prasideda naujomis žiniomis. Todėl kaip ir kiekvienais metais, šį rudenį taip pat buvo rengiamas docentės dr. Lortetos Poškaitės viešų paskaitų ciklas skirtas kinų kultūros aspektams pristatyti.
Paskaitų ciklo, kuris vyko Kaune, Lietuvos sporto universitete, tikslas buvo supažindinti klausytojus su kūno bei lyčių samprata kinų kultūroje.
Moterų pėdų bintavimas, ilgaamžiškumo ir nemirtingumo siekimas, vyrų ir moterų alchemija, lytiniai santykiai, šiuolaikinis „kūno menas“ – tai tradicinės ir šiuolaikinės kinų kultūros aspektai bei reiškiniai, kurie ypatingai domino ir tebedomina vakariečius. Paskaitose docentė dr. Loreta Poškaitė atsakėi ir į bendresnius klausimus - pavyzdžiui, kas sieja kinų mediciną ir daoistų alchemiją? Ar moterų pėdų bintavimas reiškė jų pažeminimą? Ar tikrai lytiniai santykiai yra neatsiejama daoizmo alchemijos dalis? Kodėl kinų mene buvo vengiama apnuoginto kūno vaizdavimo, ir kokią vietą jame užėmė „pavasario paveikslėlių“ (erotinis) menas? Kodėl homoseksualūs santykiai imperinėje Kinijoje nebuvo taip smerkiami, kaip Vakarų kultūroje? Kokią žinią siunčia kinų menininkai avangardistai savuoju „kūno menu“, kuris daugelį šokiruoja savo smurtiškumu?
Paskaitų programa:
„Kūnas tradicinėje kinų kultūroje"
Paskaitoje buvo siekiama parodyti, kuo požiūris į žmogaus kūną (jo grožį, vertę, santykį su „dvasia") Kinijoje skiriasi nuo jo požiūrio Vakarų kultūroje. Taip pat aptartos kiniškos „kūno" sąvokos, kūno reikšmė konfucianistinėje saviugdoje ir religijoje - pomirtinio gyvenimo sampratoje, kinų medicinoje.
„Kūnas ir nemirtingumas daoizme"
Aptartos medicininės kūno sampratos įtaka daoistinei psichosomatinei saviugdai bei nemirtingumo siekimui; įvairios kūno topologijos ir jų pritaikymas įvairiose daoistinės alchemijos praktikose.
„Moteriškumas ir moterų alchemija"
Docentė dr. Loreta Poškaitė paskaitos metu atsakė į klausimą, kodėl daoizmas dažnai vadinamas „feministine" religija, kiek pagrįstas toks jo traktavimas; svarbiausi moteriškumo įvaizdžiai daoizme ir moterų kūno traktavimas „moterų alchemijoje"
„Vyriškumas kinų kultūroje"
Paskaitos metu buvo pristatyta kodėl Vakaruose kinų vyriškumas dažnai buvo ir tebėra marginalizuojamas bei menkinamas, ir kodėl tradicinėje Kinijoje bijūnų auginimas tapo vienu svariausių vyriškumo atributų. Tuo tikslu aptariami svarbiausi vyriškumo idealai tradicinėje Kinijoje ir jų transformacijos XX-XXIa. Kinijoje.
„Kūno bjaurojimas ir gražinimas kūno kultūroje"
Paskaitoje buvo aptartos dvi tradicinės Kinijos praktikos - vyrų kastravimas ir moterų pėdų bintavimas, kurios Vakaruose dažniausiai vertinamos itin neigiamai, o XXa. pradžioje buvo siejamos su Kinijos silpnumu. Bus aptariamos šių praktikų sąsąjos su lytiškumu, lyčių santykiais ir estetika. Taip pat bus kalbama apie kosmetinių operacijų ir kūno gražinimo industriją šiuolaikinėje Kinijoje, savitus kūno grožio standartus ir juos įtakojusius veiksnius.