Sidebar

Šią savaitę, rugsėjo 28-30d., Vilniaus universiteto Konfucijaus institute vyko net tris dienas trukęs renginių ciklas, skirtas paminėti garsaus kinų filosofo ir mąstytojo Konfucijaus gimimo dieną. Kaip ir kiekvienais metais, puošiame šią datą kultūriniais renginiais: surengėme kūrybinės sporto ir muzikos dirbtuvės bei išleidome jų vaizdo įrašus.

O paskutiniąją, trečiąją, reginių ciklo dieną pabaigėme docento Roberto Jucaičio skaitoma paskaita „Kinijos grafinis dizainas: 2000 metų istorijos”. Labai džiaugiamės galėdami su jumis pasidalinti renginių programa ir rezultatais:

Pirmą kultūrinių renginių ciklo dieną, buvo išleistas vaizdo įrašas supažindinantis su kiniška čigong 气功 mankšta. Vyko įvairios diskusijos apie kiniškų čigong 气功 mankštų naudą, bandėme aiškintis su meistru, kas yra ,,či” (qi) energija, kuri pagal kinų supratimą ir senąsias kinų medicinos tradicijas yra pagrindinė varomoji žmogaus organizmo jėga. Vieningai sutarėme, jog kiniškos mankštos yra geriausias receptas norint išlaikyti emocinį, fizinį ir energinį balansą. Vaizdo klipe pats meistras Liang Wenming pateikia išsamų paaiškinimą, ką duoda gydomosios kinų mankštos ir kas yra toji ,,či”.

Vaizdo įrašą galite pažiūrėti paspaudę nuorodą žemiau:
https://www.facebook.com/watch/?v=257052978901225

rsz 1liang1 
© Margarita Žukauskaitė - Jucaitienė

Antrą dieną pristatėme visą praeitą savaitę vykusių muzikinių dirbtuvių rezultatą. Mūsų vizija - lietuvių ir kinų muzikiniuose tradiciniuose kūriniuose sujungti skirtingų kultūrų muzikinį paveldą bei sukelti įsimintiną ir malonų muzikinį potyrį. Šių dirbtuvių tikslas buvo sujungti panašios šeimos muzikinius instrumentus ir įžvelgti bei išgirsti jų panašumus ir skirtumus. Šiam tikslui pasirinkome tradicinius kiekvieną kultūrą puikiai reprezentuojančius styginius instrumentus - kiniškąjį guzheng 古筝 ir lietuviškas kankles. Guzheng 古筝 - tai keletą tūkstančių metų istorijos siekiantis kiniškas styginis instrumentas, turintis 21, 26 ar net 26 stygas. Šis instrumentas šiek tiek panašus į mūsų lietuviškas kankles, tačiau turi akivaizdų išskirtinumą - yra net 1.6 m ilgio. Guzheng yra ypatingas dar ir tuo, kad muzikantai ant vienos arba abiejų rankų pirštų užsideda nago formos antpirščius - tokiu būdu išgaunamas grynesnis ir ,,aštresnis” garsas. Nors mūsų lietuviškos kanklės nesiekia gūdžios senovės, tačiau išsiskiria skambiu garsu. Vaizdo įraše galite išgirsti dviejų skirtingų kanklių rūšių - tradicinių ir koncertinių, garsus. Tradicines kankles dažniausiai sudaro 5-12 stygų ir turi žvaigždutės pavidalo išpjovą, jų garsas nors yra tylesnis, tačiau be galo skambus, primenantis lietaus lašus. O koncertinės kanklės, kurios yra sukurtos XX a. II-oje pusėje, turi net 29 stygias, jų garsas yra labai lyriškas ir švelnus, bet tuo pat ir garsus. Mums buvo didelė garbė šiame projekte matyti geriausias mūsų šalies kanklininkes – Aistę Bružaitę (koncertinės kanklės) ir Agotą Zdanavičiūtę-Bėkštę (tradicinės kanklės) bei muzikantę iš Kinijos Wu Yijing (guzheng 古筝), kurios atliko kinišką kūrinį ,,Jazminas” 茉莉花(moli hua) bei lietuvių liaudies dainą „Dobilali baltažiedeli.

,,Jazminas”《茉莉花》:
https://www.facebook.com/watch/?v=264985994678564

„Dobilali baltažiedeli:
https://www.facebook.com/watch/?v=335699024167511

 rsz 2muzikantes2
© Margarita Žukauskaitė - Jucaitienė

Trečiąją, paskutinę, dieną pabaigėme paskaita apie kinų grafinį dizainą, kurią skaitė docentas Robertas Jucaitis ir pasidalino su Kinijos grafinio dizaino peripetijomis. Kada kinų grafinis dizainas pasirodė pasauliui? Ar kinai turi estetikos kanonus? Ar kinai turi apvalių hieroglifų? Kiek reikia žinoti hieroglifų, kad suprasti kinų tekstus? Kur evoliucionuoja kinų raštas? Kokios grafinio dizaino tendencijos vyrauja Kinijoje? Ar skaičiai neša kinams laimę? Į šiuos ir daugiau klausimų paskaitos metu atsakė meno licenciatas Robertas Jucaitis. Dėkojame pranešėjui už glaustai pristatytą Kinijos rašto istoriją, už pateiktus grafinio dizaino pavyzdžius bei palyginimą iš Vakarų perspektyvos.  


rsz 1r jucaitis foto1
© An Haining

Tikimės, kad šie renginiai jums buvo naudingi bei informatyvus, o vaizdo įrašų klausymasis buvo toks pats įdomus kaip ir mums jų kūrimas. 

Iki susitikimo kituose renginiuose, 
Vilniaus universiteto Konfucijaus insitutas

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos