Projektą „Meno gairės. Baltija-Kinija“, trukusį net nuo rugsėjo vidurio, spalio 13 d. vainikavo šio projekto parodos atidarymas „Akademijos" galerijoje, Pilies g. 44.
Parodos atidaryme dalyvavo Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Liu Zengwen, Vilniaus dailės akademijos rektorius Audrius Klimas, Užsienio reikalų ministerijos atstovė Justina Razumaitė, Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto direktorė Zhang Donghui, projekto iniciatorius Tomas Daunora bei gausus būrys keramikos bei tapybos meno gerbėjų. Renginio metu svečiai galėjo ne tik pasigrožėti meno kūriniais, bet ir susipažinti su tradicine arbatos ceremonija, kurią atliko meistrė Tang Yilin, bei pasivaišinti kiniška arbata.
„Meno gairės. Baltija-Kinija“ – pirmasis didelės apimties Lietuvos kultūrinės organizacijos inicijuotas projektas, siejantis Baltijos šalis su Kinija. Tiesioginiais ryšiais jungiamos ne tik tolimų šalių meno bendruomenės, bet projekto dėka taip pat stiprinami partnerystės ryšiai tarp kaimyninių Baltijos šalių — Lietuvos, Latvijos ir Estijos — meno ir mokslo institucijų, kūrybinių centrų bei dailininkų.
Pagrindinis šio projekto rėmėjas - Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas, prie projekto prisidėjo Lietuvos Užsienio reikalų ministerija bei akademiniai partneriai - Lietuvos, Latvijos ir Estijos dailės akademijos, Baltijos šalių universitetai ir Kinijos ambasados Baltijos šalyse.
Parodoje „Akademijos" galerijoje eksponuojami Kinijos ir Baltijos šalių menininkų darbai. Džiaugiamės, jog prie projekto prisijungė savo šalyse gerai žinomi menininkai. Vienas tokių - Li Jianshen (李见深) - keramikos meistras, bakalauro bei magistro studijas baigęs viename žymiausių Kinijoje Jingdezhen keramikos institute, o magistro studijas -Valstybiniame keramikos koledže Alfredo universitete (Niujorkas). Toks įvairialypis išsilavinimas daro įraką ir jo darbams – jo kūryboje persipina tiek tradiciniai kiniški, tiek modernūs motyvai. Per daugelį metų jis atliko daug darbų, vienas iš svarbiausių yra jo dėka 2000 metais įkurtas Kinijos Sanbao keramikos meno kaimas-muziejus - vienas didžiausių keramikos centrų Kinijoje.
Menininkas Sui Mu (隋牟) – yra garsus tradicinės kinų tapybos atstovas, naujai interpretuojantis tradicijas. Jo darbuose atsispindi konfucianizmo, daoizmo, budizmo tradicijai būdingi motyvai bei gėlių, kalnų vaizdai. Viena dažniausių temų - aukštuomenės moterų intelektualių vaizdavimas. Darbuose paliekamas tradicinis „tuštumas“ - kūrinys nėra apkraunamas begalinėmis detalėmis, paliekama vietos kūrinio stebėtojo improvizacijai ir vaizduotės žaismui. Jo kūriniai buvo demonstruojami ne vienoje tarptautinėje parodoje.
Be šių garsių menininkų parodoje eksponuojami ir jaunosios kartos atstovės Chen Xingxing (陈星星) darbai, įkvėpti viešnagės Lietuvoje.
Parodos lankytojai galės išvysti ir Baltijos valstybių menininkų darbus: estų - Annika Teder, Kersti Laanmaa, Urmas Puhkan; latvių - Juta Rindina, Ilona Romule, Dainis Lesinš; lietuvių - Jono Arčikausko, Egidijaus Šimatonio, Tomo J. Daunoros.
Kinų menininkus lydėjo garsus filmų kūrėjas, dokumentaliatas, dirbantis Kinijos centrinėje televizijoje Gao Yue - menininkas sukurs filmą apie šį projektą.
Mes džiaugiamės šio projekto sėkme ir visus maloniai keičiame apsilankyti parodoje.