Metus užbaigėme didelio dėmesio sulaukusia paskaita apie sveikatą „Taidzi: smegenų ir kūno harmonija iš neurobiologinės perspektyvos“, kurią skaitė Biomokslų instituto profesorius, Neurobiologijos ir biofizikos katedros vedėjas habil. dr. Osvaldas Rukšėnas.
Šios paskaitos tikslas buvo atskleisti taidzi veiklų naudą sveikatai bei supažindinti kaip šis reiškinys veikia iš neurobiologinės (smegenų) perspektyvos.
Paskaitą pranešėjas pradėjo pristatydamas pagrindinius su neurobiologija susijusius terminus ir įvadu į neurobiologiją.
Paskaitoje buvo įdomu pasigilinti kaip yra daromi Taidzi tyrimai, panagrinėti jų rezultatus. Buvo džiugu sužinoti, jog yra nemažai publikacijų taidzi naudos tematika.
Kalbant apie taidzi poveikį smegenims ir nervų sistemai, buvo prieita nuomonės, kad taidzi poveikis kompleksinis - Veikia imuninę sistemą, širdies kraujagyslių sistemą, psichologinę savijautą, centrinę nervų sistemą.
Antrojoje dalyje gilinomės į mokslinius mechanizmus, kurie paaiškina, kaip ši praktika veikia mūsų kūną ir protą, padeda sumažinti stresą bei pagerina bendrą sveikatą bei kokį poveikį daro tam tikroms ligoms.
Tyrimai buvo atlikti su 3 grupėmis, kurie praktikavo 12 savaičių – praktikuojančiais taidzi, užsiimančiais tradicine vakarietiška mankšta ir kontroline grupe, kurie nieko nepraktikuoja. Rezultatas: tik taidzi praktikuojantys pasiekė teigiamų rezultatų – pagerėjo dalis kognityvinių funkcijų. Stipriai veikiama nuotaika (gera nuotaika gerėja, bloga nuotaika mažėja, atsipalaidavimas didėja, nuovargis mažėja, miegas gerėja, didėja saviveiksmingumas, gerėja gyvenimo kokybė). Buvo prieita išvados, jog praktikuojant taidzi pagerėja bent vienas gyvenimo kokybės aspektas.
Praktikuojant taidzi buvo išskirti šie pagrindiniai pokyčiai: pasikeičia – padidėja smegenų tūris; matomas pokytis smegenų žievės storyje; labiau išreikštas atsipalaidavimas; sumažėja stresas; taidzi praktikuojantiems pasikeičia reakcijos į dirgiklius laikas – kuo ilgiau praktikuojama tuo reakcijos laikas greitėja.
Kalbant apie ligas, dr. O.Rukšėnas išskyrė dažniausiais smegenų ligas. Demencija – yra aiškūs moksliniai tyrimai, kad taidzi padeda išvengti demencijos (šiek tiek lenkia socialinį bendravimą).
Parkinsono liga, 12 savaičių trukmės tyrimas rodo, kad taidzi grupė išsiskiria kaip efektyviausia.
Psichinė sveikata pagerėja lyginant su kontroline grupe (viltingumas, optimizmas, atsparumas).
Depresija – pateikė įv. publikacijų apibendrintus rezultatus, kur didesnė dalis publikacijų teigia, kad taidzi padeda sumažinti depresijos požymius. Taip pat taidzi praktikos kuria teigiamą efektą nerimui panaikinti.
Gerėja kognityvinės protinės funkcijos – suvokimas, dėmesys, atmintis.
Žvelgiant platesniu spektru, praktikuojantiems mažėja kraujospūdis, cholesterolis, trigliceridai, didėja aukštojo tankio lipidai.
Taigi, galima daryti išvadą, jog Taidzi praktikos, nors ir nestiprų, bet turi poveikį organizmui ir tai priklauso nuo amžiaus, užsiėmimų trukmės, turimų ligų.
Vienok, Taidzi yra ganėtinai platus reiškinys ir moksline prasme dar iki galo nepažintas dalykas, todėl tikėkimės, jog ateityje pasirodys vis daugiau susijusių tyrimų.
Tačiau esame tikri, jog taidzi yra fizinė veikla, kuria užsiimant išsiskiria dopaminas ir susiformuoja teigiami uždari ciklai darantys įtaką mūsų centrinei nervų sistemai, ją gerinant ir padedant siekti geresnės psichofizinės būklės. Taidzi galima vadinti – dinamine meditacija, kurios pagrindiniai aspektai yra meditacinis aspektas ir fizinis aktyvumas.
Paskaitos įrašo kviečiame klausyti https://youtu.be/kK9pnH-8DkY