Sidebar

Kovo mėn. VU Konfucijaus institute vyko paskaita, kurią skaitė bene išsamiausiai Konfucijaus veikalus betyrinėjantis sinologas, mokslininkas, doc. dr. Vytis Silius. Savo paskaitoje „Kaip būti geru žmogumi? Keli pavyzdžiai iš Konfucijaus Lunyu (Apmąstymai ir pašnekesiai)“ pranešėjas mus įvedė į klasikinio konfucianizmo etinių idėjų pasaulį, susitelkiant į Konfucijui (Kongzi 孔子) priskiriamą tekstą.

Paskaitos pradžioje pranešėjas pabrėžė knygos sandaros kitoniškumą, autorystę bei istorinį kūrinio atsiradimo kontekstą. Lunyu yra knyga, kurioje tekstas nebuvo rašytas kaip nuoseklus pasakojimas. Jis sudarytas iš daugybės pavienių nedidelių frazių ar paragrafų, dialogų, arba apibūdinimai ir apibendrinimai to, kas jau įvyko. Teksto vientisumas pasimato kai skaitytojas pats pradeda ieškoti jungiamųjų taškų.

Toliau skaitydamas veikalo ištraukas, daugiausiai dėmesio V. Silius skyrė kelioms kertinėms sąvokoms. Pati svarbiausia, pagal tyrėją, sąvoka šiame veikale yra „kilnus žmogus“ junzi 君子, kuris yra atspirties taškas ir skaitant Lunyu bei bandant išskleisti šį tekstą, ieškojo sąsajų tarp kitų terminų: bendražmogiškumo Ren 仁, kuris yra priešprieša kolektyviniam veikimui; ritualizuotas elgesys li 禮 – socialinė gramatika, padedanti žmonėms išlaikyti etikos normas.

Nagrinėjome šių sąvokų reikšmę ir jų tarpusavio sąsajas tekste, bandydami rekonstruoti kokius praktinio elgesio modelius šios sąvokos siekė aprašyti. Tuo pačiu pažvelgėme kaip Konfucijaus etinio idealo aktualumas veriasi šiuolaikinių moralės filosofijos problemų kontekste.

Paskaitos pabaigoje kėlėme klausimą, ar Konfucijų galima vadinti moralės filosofu. Pranešėjas palygino rytų ir vakarų kultūrų skirtį tarp moralinių normų ir etiketo. Buvo prieita išvados, kad buvimas geru žmogumi yra gana sudėtingai paaiškinamas, ypač, jei bandoma tai suvokti per skirtingų kultūrų prizmę.

Paskaitos įrašo kviečiame klausytis: https://youtu.be/zwZW9EPm4XE?si=nxeedSrcx1TpmbLV

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos